Živimo jedući životinje hiljadama godina, međutim generacije uzgoja dovele su do formiranja farmi životinja koje danas prilično različito izgledaju od svojih divljih predaka. Od purana i pilića do krava i ovaca, evo kako su neke od najčešćih životinja koje jedemo izgledale u prošlosti u odnosu na danas:
Ćurke
Razvili smo mnoge životinje do neprirodnih proporcija, a možda i najstrašniji primjerci su ćurke. Ćurke iz 1930-ih bili su prosejčne težine 13,2 kilograma, ali do 2014. godine, prosečna ćurka je iznosila 29,8 kilograma, što je dvostruko veće. Samo pogledajte ćurku iz 1963. (lijevo), u poređenju sa onom iz 2013.godine (desno).
Krave
Uzgoj goveđeg mesa može se pratiti naporima britanskog poljoprivrednika Roberta Bakevell-a u 18. vjeku, koji je stvorio predispozicije da budu veće i srodniji od predaka poput divlje krave Chillingham-a (lijevo). Najekstremniji primer danas je belgijska plava krava (desno), krava je razvijena da ima dvostruko veću mišićnu masu.
Ovce
Smatra se da je muflon jedna od dvije vrste koje su preci moderne domaće ovce. (lijevo). Robert Bakewell je takođe odigrao veliku ulogu u razmnožavanju ovaca sto je dovelo do poboljšanja u velićini, mišićnoj masi te visokokvalitetnom ruhom (desno).
Svinje
Domaće svinje (desno) vjerojatno su pripitomljene od divljih svinja (lijevo) u Aziji, ali Europljani su počeli uzgajati svoje svinje prije oko 11.000 godina, pokazuju nedavni dokazi. Uzgajane svinje nemaju kljove i gruba krzna kao divlje, te su jako cijenjene zbog svojeg mesa i masnoće.
* Domaćim svinjama mogu izrastati kljove, ali ih uzgajivači obično uklanjaju.
Kokoši
Domaće kokoši (desno) su potomci divlje kokoši (lijevo), koji su tehnički iste vrste. Danas se uzgajaju prvenstveno zbog njihovih jaja i mesa. Nažalost,većina pilića danas se uzgaja u tvornicama, farmama pod uvjetima koji mnogi smatraju nečovječnim.
Ribe
Iako često razmišljamo o uzgoju kao što se primjenjuju na kopnene životinje, ne zaboravimo uzgoj ribe. Razvili smo genetski modificiranu ribu (na slici), koji sadrži gen koji mu omogućuje da raste dosta brže od konvencionalne.
Leave a Reply